ČAS PRO SEBE

můžeš mít teprve tehdy, až budou všichni ostatní šťastní a nebo až bude všechno „zařízené“, hotové, až bude o všechno postarané. Do té doby makej, snaž se, bojuj, usiluj a nebo umři.

Právo na štěstí a klid si musíš zasloužit, získat, někdo ti to musí dovolit, uznat, jinak nic, nemáš nárok. O tom, jestli už je to dost, rozhodují druzí. Jejich potřeby jsou přece tak důležité, podmiňují tvůj pocit, který ze sebe máš.

Nezáleží na tom, jak jsi inteligentní, bohatý ani úspěšný, podle tohoto vzorce možná jedeš taky. Někdy jsi z toho možná už unavený, naštvaný a chceš to změnit, jindy je to ale úplně nenápadné, automatické, samozřejmé, být potřebný tě uspokojuje.

Už jsi jistě taky našel celou řadu strategií a kompenzací, jak se od bolesti nebo prázdnoty odpojit, jak ji na chvíli nevnímat.

A zdraví? To s tím přece nesouvisí. Až budou všichni v pohodě, najdeš si na sebe taky chvíli čas. Jak chutná opravdový klid a uvolnění jsi už zapomněl. Vnější změny ani dovolená nepomáhají.

Co by se stalo, kdyby jsi se zastavil? Tím nemyslím smrt, jako úplně, ale kdyby jsi se prostě přestal snažit vše řídit, nebo kontrolovat. Jsou tam jen ty nepříjemné pocity zmaru, smutku, opuštění, selhání, nedostatečnosti a nebo viny? Nebo i něco jiného? Radši stále něco dělat, než se s tím potkat?

Je tohle všechno? Je tohle smysl života? Je možné to mít jinak? Je možné být zase v pohodě? Být sám sebou. Hned teď?

Ano.

Libor Váňa

autor: | 27. 10. 2022 | Články

Máte nějaké vlastní téma, nebo životní situaci, ve které byste se chtěli lépe zorientovat a nebo ji pochopit, přijmout, uvolnit? Rádi byste se spojili s vnitřním Zdrojem, našli rovnováhu a nebo konečně našli řešení opakujících se problémů ve vztazích, nebo jakékoli jiné oblasti? Můžete využít některou z mých individuálních služeb, které najdete ZDE.

Najdete mě také na sociálních sítích:

 Další příspěvky v kategorii:

ILUZE OSOBNÍHO ROZVOJE

ILUZE OSOBNÍHO ROZVOJE

Pozornost věnovanou sebepoznání, všímavosti, nebo (vhodné) terapii považuji za jedno z toho nejlepšího a nejužitečnějšího, co člověk může dělat. Kvalita našeho života je přímo úměrná tomu, do jaké míry sami sobě rozumíme, jak sami sebe vnímáme. Rád bych ale odkryl...

KOMPLEX JMÉNEM LOVEC

KOMPLEX JMÉNEM LOVEC

Kdo čte moje články, tak si už asi všimnul, že krom osvícených blábolů z vysokých úrovní vědomí sdílím někdy také o nepopulárních, stínových tématech a patologii lidské osobnosti. Tentokrát to bude o části, kterou jsem nazval LOVEC. Není to jen mužská záležitost,...

MILUJI TĚ

MILUJI TĚ

Tak moc se snažím a nikdo to nevidí, neocení. Všechno zařídím, uklidím, nachystám, uvařím, na všechny myslím, o všechny pečuji, všechny miluji a co z toho? Berou to jako samozřejmost! Obětuji pro ně svůj čas, své štěstí, své zdraví, přizpůsobuji se, jenom proto, aby...