Kdo jsem, když nikomu nepomáhám?

Kdo jsem, když nikomu nepomáhám, když o nikoho nepečuji, nezachraňuji, nepodporuji, nesloužím, nekontroluji, neobětuji, nevychovávám, neopravuji, když se nesnažím, nebuduji, nezajišťuji, nevytvářím?

Kdo jsem, když si v sobě nevytvářím špatný pocit, či nenasávám emoce druhých jen proto, abych zapadnul, abych se podobal, abych byl(a) přijatý, abych byl součástí?

Kdo jsem, pokud bych odložil všechny role, masky, hry, scénáře, společenské „měly a musy“, programy a přesvědčení, že když tohle, tak pak tamto?

Zůstalo pod tím ještě něco? Něco živého? Nebo je to všechno? Dostanu like?

Co by zbylo, kdybych se přestal srovnávat, poukazovat na druhé, ponižovat, povyšovat, hodnotit? Kdyby to nebylo potřeba, kdyby na tom nic nezáleželo.

Je tam něco, čeho se dá dotknout? Co se dá cítit? O co se dá opřít? Je tam něco nezávislého na vnějším hodnocení, uznání, pochvale? Je tam něco, co se nebojí odmítnutí, ponížení, vyloučení, selhání, smrti?

Ano, je.

Je to jako semínko, plamínek, světluška, schovaná pod vrstvami něčeho, čemu se lidé rádi vyhýbají.

Rádi děláme, že to není, hrajeme radši ty role a ty hry, na které jsme zvyklí. Není divu, učili jsme se to tak dlouho, viděli a slyšeli to okolo sebe, že jsme nedostateční, možná i hříšní, že život není peříčko, že si musíme zasloužit, že nám naše moc, hlas, světlo a svoboda nepatří, nebo že to nějak musíme získat.

Cesta krajinou duše je otevřená, každému. Nejsou tam jen bažiny, je tam také skutečná krása, tvořivost, láska, radost, soucit i všechny ostatní dary, které si jen dokážete představit, možná i ty, které si teď ještě ani představit neumíš.

Nemusíš teď dělat nic. To semínko v tobě se právě aktivovalo. Je tiché a živé. Má svůj čas i tempo. Na tobě je teď jen si občas vzpomenout, naslouchat tlukotu svého srdce, vnímat svůj dech, uvolňovat napětí, pozorovat. Všechno ostatní se stane samo. Nad tím nemáme kontrolu, a to je dobře.

Libor Váňa

autor: | 28. 7. 2022 | Články, Sebepoznání

Máte nějaké vlastní téma, nebo životní situaci, ve které byste se chtěli lépe zorientovat a nebo ji pochopit, přijmout, uvolnit? Rádi byste se spojili s vnitřním Zdrojem, našli rovnováhu a nebo konečně našli řešení opakujících se problémů ve vztazích, nebo jakékoli jiné oblasti? Můžete využít některou z mých individuálních služeb, které najdete ZDE.

Najdeš mě také na sociálních sítích:

 Další příspěvky v kategorii:

ZNEUŽÍVÁNÍ ŽIVOTNÍ ENERGIE

ZNEUŽÍVÁNÍ ŽIVOTNÍ ENERGIE

Není důležité co děláš, ale jaké jsou tvé vnitřní motivace. Používáš-li svoji duchovní energii k tomu, aby jsi něco získal, něčeho dosáhl, měl pod kontrolou, zajistil si hojnost, lepšího partnera, větší dům, více peněz, tak jen prohlubuješ své otroctví. Chceš-li na...

ÚZKOST A DEPRESE

ÚZKOST A DEPRESE

jsou naši důležití pomocníci. Pokaždé, když zažíváme úzkost, tak nás duše skrze prožitek emocionální a nebo fyzický upozorňuje na to, kde jsme svázaní a nebo jinak omezení falešnými přesvědčeními, iluzemi a nebo různými traumatickými otisky zapsanými v našem nervovém...

KDYŽ PŘIJDEŠ O ILUZE

KDYŽ PŘIJDEŠ O ILUZE

tiše v sobě nechej všechno doznít. Do tvého života vstoupila milost. Nemusíš dělat nic, nedělej nic. Jakmile jednou pravda do života, do nějaké oblasti či tématu vstoupí, přinese své světlo, vyjasní něco, tak už to nejde vzít zpět. Je možné zkoušet utíkat, schovávat...